4 wydatki, które nie mogą być uznane za koszt prowadzenia działalności w przypadku JDG
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą wiele wydatków związanych z funkcjonowaniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, które obniżają wysokość podatku dochodu, a co za tym idzie należnego podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że istnieją także pewne rodzaje wydatków, które nie mogą być potraktowane w ten sposób. Poniżej omawiamy więc 4 przykładowe z nich.
Zakup okularów korekcyjnych
Pierwszym i najczęściej budzącym wątpliwości wydatkiem, który nie może zostać zaliczony do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, jest zakup okularów korekcyjnych. Wydatki z tym związane są ponoszone bowiem na ochronę zdrowia właściciela firmy, mają więc wobec tego charakter osobisty. Od tej zasady nie ma żadnych wyjątków, nawet jeśli działalność przedsiębiorcy opiera się w głównej mierze na pracy przed komputerem.
Utracone zaliczki wpłacone na poczet dostaw lub usług
Kolejnym wydatkiem, który nie może zostać zaewidencjonowany w Księdze Przychodów i Rozchodów, która jest najczęściej wybieraną formą ewidencji księgowej przez właścicieli JDG są utracone zaliczki. Koszty prowadzenia działalności gospodarczej mają bowiem na celu osiąganie przychodów lub zabezpieczenie jego źródeł. Warunków tych nie spełniają więc wpłacone zaliczki na poczet usługi czy dostaw towaru, które nie zostały jednak wykonane.
Kary umowne i odszkodowania
Prowadząc JDG do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie których wyliczane są dochody przedsiębiorcy przez specjalistów, takich jak biuro rachunkowe Ibis z Wrocławia nie można także zaliczyć kar umownych oraz odszkodowań. Dotyczy to zarówno kra wypłacanych z tytułu wad dostarczonych towarów czy wykonanych usług, jak i:
złamania zapisów umowy o poufności,
zwłoki w usunięciu wad towarów lub usług,
zwłoki dostarczenia towarów lub wykonania usług.
Zakupy o charakterze reprezentacyjnym
Ostatnią szeroką pojętą grupą wydatków, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, są natomiast wszelkie wydatki poniesione na zakupy o charakterze reprezentacyjnym. Rozumiane są one jako dobra luksusowe, które nie mają nic wspólnego z profilem prowadzonej działalności lub których celem jest zwiększenie prestiżu przedsiębiorstwa. Wymienić wśród nich można między innymi dzieła sztuki, drogie auta czy luksusowe meble.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana