Co warto wiedzieć na temat prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?
Wywiązywanie się ze swoich powinności wobec fiskusa wymaga właściwego naliczania i odprowadzania podatków, ale także rejestrowania zdarzeń gospodarczych, w których uczestniczy dana firma. Do ich dokumentowania niezbędny okaże się odpowiedni rodzaj księgowości, który należy dostosować do wielkości uzyskiwanych przychodów, a także formy prawnej, w jakiej funkcjonuje dany podmiot. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajduje się prowadzenie PKPiR.
Czym jest PKPiR oraz kto może z niej korzystać?
PKPiR, czyli Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to jedna z dopuszczanych przez przepisy uproszczonych form księgowości. Firmy, które z niej korzystają, nie muszą zakładać typowych ksiąg handlowych, gdzie wszelkie przepływy gotówki rejestruje się na kontach księgowych, a mogą posługiwać się jedynie rodzajem zestawienia obejmującego kilka typów operacji, w tym m.in. zakupu towarów czy wypłaty wynagrodzeń. Choć jest to mniej skomplikowane, to z uwagi na konieczności dobrej znajomości prawa podatkowego też wymaga skorzystania z usług księgowych. W Limanowej można je znaleźć np. w firmie Bilans na Plus. PKPiR jest jednak dostępna tylko dla firm spełniających pewne warunki. W grę wchodzi tu przede wszystkim forma organizacyjna – możliwość ta dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek osobowych, np. cywilnych, jawnych czy partnerskich. Warunkiem będzie też wielkość osiąganego przychodu. Z PKPiR można korzystać jedynie wówczas, gdy przychody za poprzedni rok podatkowy nie były większe niż 2 miliony euro. Dotyczy to nie tylko prowadzonej sprzedaży towarów i usług, ale również zbywania posiadanych środków trwałych, a więc m.in. pojazdów, maszyn czy nieruchomości.
Jak wygląda PKPiR?
PKPiR może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej. W postaci tradycyjnej jest ona rodzajem broszury z kartami zawierającymi tabelę, w której zapisuje się wybrane informacje na temat wykonywanych operacji, umieszczając w odpowiednich rubrykach np. nazwy obu podmiotów, rodzaj zdarzenia gospodarczego, kwotę z nim związaną, a także numer dowodu księgowego. Zapisy księgi są podstawą do ustalenia przychodów, a także kosztów podatkowych i wypracowanego zysku. Prowadzenie PKPiR oferuje Biuro księgowe Bilans na Plus działające w Limanowej i Mszanie Dolnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana