Czym zajmuje się agent ubezpieczeniowy? Uważaj na to, jakiego wybierasz!
Ubezpieczenie dotyczy każdego, bo wymagają tego przepisy prawne, w odniesieniu do kilku sfer życia. W zakupie ubezpieczenia między firmą a klientem pośredniczy agent ubezpieczeniowy. Może on pracować na rzecz jednej lub kilku agencji. W czyim imieniu zawiera umowy? Jakie są jego szczegółowe zadania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat tego zawodu. Zobacz, na co zwracać uwagę podczas wyboru przedstawiciela ubezpieczeniowego.
Kim jest agent ubezpieczeniowy?
Agent ubezpieczeniowy działa w imieniu zakładu ubezpieczeń (odwrotnie niż broker ubezpieczeniowy) i dla niego pozyskuje klientów. Zawiera z nimi umowy dzięki otrzymanemu pełnomocnictwu od firmy. Agent współpracuje tylko z jednym ubezpieczycielem. Osobę, która pracuje na rzecz kilku agencji, nazywa się multiagentem. Branża ubezpieczeniowa wymaga od przedstawicieli, by nie byli nigdy karani za umyślne przestępstwa i posiadali pełną zdolność do czynności prawnych. Warunkiem wykonywania tego zawodu jest również posiadanie minimum średniego wykształcenia.
Jaki jest zakres obowiązków agenta ubezpieczeniowego?
Przedstawiciel ubezpieczeniowy pełni ważną funkcję, pomagając klientom w zabezpieczeniu dóbr materialnych oraz siebie i rodziny. Do jego obowiązków należy przede wszystkim:
- zdobywanie klientów i utrzymywanie z nimi ciągłej relacji (opieka posprzedażowa),
- określanie potrzeb klienta (tutaj potrzebna jest inteligencja emocjonalna),
- prezentowanie ofert ubezpieczyciela,
- negocjowanie warunków (nie bez powodu agenci przechodzą szkolenia sprzedażowe),
- zawieranie umów w imieniu firmy na dane ubezpieczenie,
- pomoc w likwidowaniu szkód i uzyskaniu świadczeń w ramach umowy,
- poszerzanie wiedzy o rynku ubezpieczeń,
- zachowanie tajemnicy zawodowej odnośnie do wszelkich informacji użytych podczas załatwiania formalności.
Agent ubezpieczeniowy powinien również poinformować osoby, którym przedstawia propozycje, czy pracuje dla jednej czy kilku firm ubezpieczeniowych. Multiagent podlega także obowiązkowi wykupienia ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej (OC). Jest to niezbędne z tego powodu, że sam odpowiada za czynności agencyjne. Z kolei Odpowiedzialność agenta ubezpieczeniowego za błędy przenoszona jest na zakład ubezpieczeniowy.
Jak sprawdzić numer agenta ubezpieczeniowego?
Każdy przedstawiciel ubezpieczeniowy musi być wpisany w rejestr agentów ubezpieczeniowych, który jest ogólnodostępny na stronie rządowej: www.rpu.knf.gov.pl. Zanim podejmiesz współpracę z agentem, sprawdź najpierw, czy posiada uprawnienia do sprawowania swojej funkcji! Wystarczy, że wpiszesz odpowiednie dane w wyszukiwarkę.
Na liście mogą znaleźć się tylko osoby, które zdały egzamin w agencji ubezpieczeniowej, po wcześniejszym odbyciu specjalnego szkolenia. Dopiero wtedy mogą podpisać umowę z zakładem i ubiegać się o licencję agenta — wydawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Prawa i obowiązki przedstawiciela określone są w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym.
Jakie są rodzaje ubezpieczeń?
O jakie ubezpieczenia możesz się starać u agenta ubezpieczeniowego? Po pierwsze, warto wiedzieć, że ubezpieczenia mogą być obowiązkowe i dobrowolne. Dzielą się na ubezpieczenia:
- komunikacyjne
- zdrowotne
- gospodarcze
- turystyczne.
Jakie jednak ubezpieczenia zgodnie z przepisami polskimi musisz wykupić? To:
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych,
- ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.
Pamiętaj, że obowiązek opłacania ubezpieczeń jest konieczny, by chronić ofiarę nieprzewidzianych zdarzeń (siebie lub osoby trzecie). Poza tym odszkodowania czasami sięgają imponujących kwot, których posiadaniem nie każdy może się wykazać. Ubezpieczenie daje także możliwość naprawienia szkód w wyniku działania żywiołów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana