Jak działają tokarki konwencjonalne?
Toczenie to jedna z podstawowych metod obróbki metali poprzez skrawanie materiału. Wykonywane jest ono za pomocą specjalistycznych maszyn określanych tokarkami, które dzielą się na kilka rodzajów, wśród nich wyróżnić można więc między innymi modele konwencjonalne. Czym wobec tego jest tokarka konwencjonalna, jak działa i w jakich przypadkach sprawdza się najlepiej? Postanowiliśmy to sprawdzić,
Jakie tokarki określane są konwencjonalnymi?
Tokarki konwencjonalne określane także zamiennie uniwersalnymi to obrabiarki, których parametry pracy, w odróżnieniu od modeli CNC ustawiane są przez operatorów w manualny sposób. W związku z tym nie są one wyposażone w bezstopniową zmianę prędkości obrotowej napędu głównego oraz posuwnego narzędzia. Konstrukcja tokarek konwencjonalnych składa się natomiast przede wszystkim z takich elementów jak:
wrzeciono,
łoże,
konik,
skrzynka prędkości obrotowych,
skrzynka posuwów,
skrzynka suportowa,
imak nożowy,
śruba pociągowa,
wałek pociągowy,
wałek sterujący.
Największą zaletą tego typu obrabiarek jest natomiast przede wszystkim duża uniwersalność zastosowania oraz możliwość wykonywania za ich pomocą dokładnej obróbki zgrubnej, a także wykończeniowej.
W jaki sposób działają tokarki konwencjonalne?
Obrabianie materiałów za pomocą tokarek konwencjonalnych, które znaleźć można między innymi w ofercie firmy zajmującej się sprzedażą wyposażenia przemysłowego Jazon, bazuje na dwóch współzależnych od siebie ruchach. Pierwszy z nich to ruch główny, obrotowy, odpowiadający na poruszanie się elementu, natomiast drugi — prostoliniowy, określany także posuwowym, który wykonywany jest przez narzędzie obróbcze. Przy czym sposób pracy tokarek konwencjonalnych w dużej mierze uzależniony jest od ich rodzaju. W związku z tym dzielą się one pod tym względem między innymi na modele:
karuzelowe,
rewolwerowe,
kłowe.
W jakich przypadkach sprawdzają się tokarki konwencjonalne?
Tokarki konwencjonalne, pomimo rosnącej popularności modeli sterowanych numerycznie wciąż są stosowane podczas wielu procesów obróbki metali. Szczególnie w przypadku jednostkowej produkcji elementów, ponieważ pozwalają one uniknąć konieczności przeprogramowywania maszyn, a także, gdy zachodzi potrzeba przygotowania półfabrykatu do kolejnych etapów obróbki przez modele CNC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana