Jak rozliczać dochody z zagranicy?
Wyjazdy za granicę w celach zarobkowych to dość powszechne zjawisko. Wielu Polaków decyduje się podjąć pracę na terenie innego kraju z uwagi na wyższe wynagrodzenie oraz większe możliwości rozwoju. Oczywiście osoby, które w sposób legalny osiągają dochody poza granicami naszego kraju, zobowiązane są do rozliczenia podatku w Polsce. Chcesz wiedzieć w jaki sposób rozliczać dochody z zagranicy? Przeczytaj o tym poniżej.
Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy
Zgodnie z przepisami prawa obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów podlegają osoby fizyczne, które posiadają polską rezydencję podatkową. Przy czym nie ma znaczenia miejsce położenia źródeł przychodów. W takich sytuacjach mówi się o nieograniczonym obowiązku podatkowym.
Z kolei osoby bez statusu rezydenta podatkowego mają obowiązek rozliczać się w Polsce tylko z dochodów osiąganych na terenie naszego kraju. Dochody osiągnięte za granicą, nie podlegają już opodatkowaniu w Polsce. Mówi się wówczas o tzw. ograniczonym obowiązku podatkowym.
W jaki sposób rozliczać dochody uzyskane zagranicą?
Polscy rezydenci podatkowi, którzy uzyskali dochody w innym kraju, zobowiązani są wykazać je w rozliczeniu rocznym. W niektórych przypadkach może okazać się, że podatnik podlega opodatkowaniu w dwóch państwach. Wówczas należy zweryfikować szczegółowe zasady rozliczania dochodów zagranicznych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Rozliczanie podatku dochodowego z zagranicy może odbywać się na dwa sposoby – z wykorzystaniem metody wyłączenia z progresją lub metody proporcjonalnego odliczenia. To, którą metodę należy zastosować, przewiduje właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem uzyskania dochodu. Jeśli Polska nie zawarła z danym krajem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wówczas stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia.
Rozliczanie dochodu z zagranicy a także wszelkie procedury związane z ubieganiem się o zwrot podatku z zagranicy nie są proste. Czynności te są dość skomplikowane, nawet dla osób, które rozliczają się nie po raz pierwszy. Dlatego też najbezpieczniej jest zgłosić się po pomoc do biura rachunkowego, np. Zarządzanie Biznes Finanse. Biura rachunkowe sporządzają rozliczenia poprawnie i terminowo, a tym samym chronią przed ewentualnymi konsekwencjami popełnienia błędów.
Oczywiście, aby móc rozliczyć się z dochodów z zagranicy konieczne jest skompletowanie odpowiednich dokumentów i dostarczenie ich do urzędu skarbowego lub biura rachunkowego, które dokonuje rozliczenia. Dokumenty te będą różniły się w zależności od kraju, w którym uzyskaliśmy dochody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana