Jak założyć spółkę? Postępowanie krok po kroku
Najważniejszym celem przyświecającym prowadzeniu działalności gospodarczej jest osiągnięcie zysku w odpowiedniej wysokości. Realizacji tych zamierzeń często sprzyja założenie określonej spółki. Tego typu podmioty stanowią obecnie dość znaczny procent wszystkich przedsiębiorstwa funkcjonujących na rynku w różnych sektorach. Nie zwlekaj i już dziś dowiedz się, czym są spółki oraz w jaki sposób najczęściej się je zakłada.
Czym jest spółka?
Mianem spółki najczęściej określa się rodzaj działalności gospodarczej stworzonej oraz prowadzonej przez osoby fizyczne albo prawne. Jej funkcjonowanie jest możliwe dzięki uprzednio podpisanej przez wspólników umowie. Swoją działalność może ona również opierać na wytycznych zawartych w statucie, a prowadzeniem ich księgowości zajmują się takie firmy, jak Biuro Rachunkowe BRMK odpowiadające za rachunkowość w Białymstoku. W praktyce wyodrębnia się spółki cywilne oraz handlowe. W przypadku tych pierwszych podmiotem gospodarczym stają się wszyscy wspólnicy odpowiadający za zobowiązania firmy zarówno jej majątkiem, jak i swoim prywatnym. Spółki handlowe natomiast działają na podstawie umowy o współpracę zawartą między co najmniej dwoma podmiotami. Wydziela się wśród nich spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne) oraz kapitałowe (akcyjna, z o.o.). Te pierwsze w odróżnieniu od drugich nie mają osobowości prawnej, a przy ich zakładaniu nie jest wymagany kapitał początkowy.
Zakładanie spółki w praktyce
Przed założeniem spółki należy najpierw przygotować stosowną umowę lub statut. Dokument ten może mieć formę pisemną albo aktu notarialnego. W przypadku spółek jawnych, komandytowych oraz prostej spółki akcyjnej i z o.o. istnieje możliwości dopełnienia wszystkich formalności online w systemie S24. Wniosek o rejestrację podmiotu w KRS można złożyć przez ten system lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Należy także uiścić wszystkie opłaty z tym związane.
Po wpisaniu spółki do KRS należy złożyć do urzędu skarbowego deklarację PCC-3. Kwotę podatku od czynności cywilnoprawnych wyliczoną przez osoby obsługujące pełną księgowość w Białymstoku należy wpłacić w terminie do 14 dni od założenia spółki. Trzeba także dokonać rejestracji VAT (jeszcze przed rozpoczęciem działalności) oraz zgłosić NIP-8.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana