Kiedy bank nie przyzna kredytu hipotecznego?
Zakup domu czy mieszkania to bardzo duża inwestycja, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na wnioskowanie o kredyt hipoteczny. Aby bank przyznał pieniądze, trzeba spełnić szereg dość restrykcyjnych wymogów. Niestety nie każdy otrzyma pożyczkę. Kiedy bank nie przyzna pieniędzy wnioskodawcom?
Wniosek o kredyt hipoteczny
Decyzja banku o przyznaniu kredytu poprzedzona jest wnikliwą analizą możliwości finansowych klienta. Pierwszy krok, jaki jest wymagany przez banki, to wypełnienie wniosku kredytowego. To właśnie w tym momencie rozpoczyna się cała procedura weryfikacyjna. Przyznanie kredytu hipotecznego trwa z reguły kilka tygodni. Żaden bank nie zdecyduje się na pożyczkę, jeśli nie sprawdzi, czy klient będzie w stanie spłacić zadłużenie wraz z odsetkami. Element ten odgrywa nadrzędną rolę i wpływa na decyzję każdej instytucji finansowej. Pożyczka hipoteczna z reguły opiewa na wysoką kwotę, dlatego należy liczyć się z tym, że bank dokładnie sprawdzi historię kredytową klientów oraz aktualne zarobki. Co zatem może stanąć na przeszkodzie do zakupu wymarzonych czterech kątów?
Brak zdolności kredytowej
Jedną z najczęściej podawanych przyczyn odmowy jest brak zdolności kredytowej. Klient musi dołączyć do wniosku szereg dokumentów potwierdzających wysokość pensji oraz rodzaj zatrudnienia. Banki preferują w tym wypadku umowy o pracę. Inne umowy (na przykład zlecenie bądź o dzieło) mogą okazać się zbyt niepewne. Oczywiście im wyższa pensja, tym szanse na otrzymanie pieniędzy wzrastają. Kredyt to w końcu nie tylko pożyczona kwota. Klienci spłacają również odsetki bądź różnorodne opłaty manipulacyjne. W ten sposób kwota pożyczki staje się wyższa. Dlatego bank sprawdza, czy dana osoba ma szansę spłacić całość kredytu. Jeśli nie, to niestety nie można liczyć na pożyczkę.
Zła historia kredytowa
Kolejny czynnik, o jakim wspominają pracownicy Poznańskiego Banku Spółdzielczego, to zła historia kredytowa:
Bank dokładnie sprawdza przeszłość finansową klientów. Istotne są informacje o tym, czy wnioskodawca w przeszłości miał problemy ze spłatą zadłużenia. Jeżeli jakaś pożyczka nie została zwrócona w terminie, to szanse na przyznanie kredytu znacznie spadają. Osoby, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Dłużników, nie mogą liczyć na kredyt hipoteczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana