Restrukturyzacja a umorzenie zaległości podatkowych. Jak dogadać się z fiskusem?
W przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstwa jednym z wierzycieli może być Urząd Skarbowy. Co warto powiedzieć, zaległości podatkowe mogą być restrukturyzowane na takiej samej zasadzie, jak inne zobowiązania – a więc również umorzone. Jednak z fiskusem trzeba się dogadać, a także sprawdzić, czy zobowiązania publicznoprawne mogą zostać umorzone. Niekiedy bowiem jest możliwe wyłącznie odroczenie płatności lub rozłożenie ich na raty.
Restrukturyzacja zobowiązań publicznoprawnych
Wszystkie zobowiązania podlegają restrukturyzacji na zasadach ogólnych. Wyjątek stanowią jedynie zaległości w ZUS w części finansowanej przez ubezpieczonego. Jednak inne zobowiązania publicznoprawne, w tym podatkowe, mogą zostać umorzone, rozłożone na raty lub może zostać przesunięty termin ich płatności. Wszystko zależy od dogadania się z fiskusem – przepisy nie określają maksymalnej kwoty, do której mogą zostać umorzone zaległości podatkowe.
Co więcej, umorzone mogą zostać zarówno zaległości podatkowe, jak i odsetki za zwłokę, w całości lub w części. W przypadku umorzenia całości zobowiązania również odsetki zostaną umorzone w całości, a przy częściowym umorzeniu zaległości, odsetki zostaną umorzone proporcjonalnie. Negocjacje z Urzędem Skarbowym przy restrukturyzacji przedsiębiorstwa prowadzi się podobnie, jak z innymi wierzycielami, warto jednak pamiętać, że co do zasady wszyscy wierzyciele powinni być traktowani tak samo – warunki wynegocjowane z jednym wierzycielem wpływają bowiem na cały układ (choć prawo przewiduje wyjątki).
Test prywatnego wierzyciela przy umorzeniu zaległości podatkowych
W niektórych przypadkach umorzenie zaległości podatkowych może zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną. Dlatego przed podjęciem decyzji o umorzeniu w całości lub w części zobowiązań publicznoprawnych przeprowadza się tzw. test prywatnego wierzyciela. Powinien go przeprowadzić licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, np. z Kancelarii Prawnej z Warszawy. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie będzie możliwe umorzenie, fiskus może zgodzić się na przesunięcie terminu zapłaty lub rozłożenie zaległości na raty.
Doradca restrukturyzacyjny może nam pomóc również w przypadku pertraktacji z naczelnikiem urzędu skarbowego – skala umorzenia zależy bowiem w dużej mierze od zdolności negocjacyjnych (oraz oczywiście skłonności do ustępstw ze strony urzędu). Praktyka pokazuje jednak, że przepisy nie są martwe, a duże umorzenia zaległości podatkowych są możliwe, dlatego dogadanie się z fiskusem może przynieść wymierne korzyści.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana