Z czego powinien składać się kompletny wniosek o ogłoszenie upadłości?
Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, które musi spełniać szereg wymogów formalnych. Wnioskodawca ma trzydzieści dni od czasu powstania niewypłacalności na złożenie takiego pisma do sądu. Tylko jego prawidłowe przygotowanie stanowi gwarancję ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa. Dowiedz się, jakie są podstawowe wymogi formalne wniosku o ogłoszenie upadłości!
Co powinien zawierać prawidłowo wypełniony wniosek?
Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, a jego prawidłowe przygotowanie wymaga dochowania szeregu wymogów formalnych. Właściwie wypełniony wniosek powinien zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowany,
- dane przedsiębiorcy, m.in.: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania lub siedziba, numer PESEL, KRS i NIP,
- oznaczenie rodzaju pisma,
- osnowę i uzasadnienie wniosku,
- podpis.
Wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa jest rozbudowanym pismem procesowym, dlatego oprócz ww. wymogów formalnych nie należy zapominać o załącznikach, w szczególności należy dołączyć:
- aktualny wykaz majątku wraz z wyceną jego składników,
- bilans sporządzony dla celów postępowania,
- spis wierzycieli, ich adresy, wysokości wierzytelności oraz terminy zapłaty,
- oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów,
- wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi,
- oświadczenie na piśmie, co do prawdziwości danych zawartych we wniosku.
Gdzie złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości i jaka jest od niego opłata?
Wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć do wydziału gospodarczego sądu rejonowego odpowiedniego dla danego przedsiębiorstwa. Prawo do skierowania pisma procesowego ma zarówno dłużnik, jak i wierzyciele. Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć elektronicznie za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych. Wniosek o ogłoszenie upadłości złożony inaczej niż za pomocą systemu teleinformatycznego nie wywoła skutku prawnego – dodaje radca prawny z Kancelarii Legal Liability z Łodzi.
Prawidłowe przygotowanie wniosku jest kluczowe i wymaga dochowania najważniejszych wymogów formalnych. Złożenie niekompletnego wniosku skutkuje jego zwróceniem przez sąd, dlatego warto powierzyć jego przygotowanie doświadczonej kancelarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana