Zakładanie działalności gospodarczej. Od czego zacząć?
Choć założenie firmy jest o wiele prostsze niż jeszcze kilka lat temu, wciąż wymaga dopełnienia kilku formalności i podjęcia paru decyzji. W związku z tym wiele osób wciąż zwleka z realizacją swojego marzenia o byciu własnym szefem. Jeśli planujesz więc założyć własną firmę i nie wiesz, od czego zacząć przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad, które powinny Ci ułatwić to zadanie.
Wybierz formę prawną działalności i formę opodatkowania przychodów
Pierwszą kwestią, nad którą musisz się zastanowić przy zakładaniu firmy, jest jej forma prawna, która uzależniona będzie od tego, czy zakładasz działalność sam, czy ze wspólnikiem. W pierwszym przypadku do wyboru masz jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę z o.o., natomiast w drugim spółkę:
cywilną,
jawną,
z o.o.,
partnerską,
komandytową,
komandytowo-akcyjną,
akcyjną.
Wybór formy prawnej dla Twojej firmy będzie miał także wpływ na możliwą do wyboru formę opodatkowania i to, w jaki sposób może być prowadzona jej księgowość, gdyż spółki wymagają prowadzenia pełnej księgowości, która jest bardziej skomplikowana niż stosowana w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych księga przychodów i rozchodów, określana także jako uproszczona księgowość.
Wybierz kod PKD dla swojej działalności
Zakładając firmę, musisz wybrać także kod PKD, który będzie określał rodzaj wykonywanej przez Ciebie działalności. Jest on niezbędny do sklasyfikowania podmiotu gospodarczego na potrzeby rejestru jednostek gospodarki narodowej (REGON). Możesz wybrać jeden główny i kilka dodatkowych kodów PKD, których liczba jest nieograniczona. Ich pełną listę znajdziesz natomiast na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
Znajdź dobre biuro rachunkowe
Przed założeniem własnej firmy warto także znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło jej księgowość. Wybierając je, nie zwracaj uwagi wyłącznie na cenę, ale także doświadczenie zatrudnionych w nim pracowników ich podejście do klientów oraz zakres świadczonych usług. Jeśli zakładanie firmy rozpoczniesz od tej czynności, może się także okazać, że tak jak w przypadku biura rachunkowego Enigma zatrudnieni tam specjaliści pomogą Ci się uporać z każdym omówionym powyżej etapem, a także wypełnią za Ciebie wniosek do CEIDG lub KRS, który jest ostatnim krokiem zakładania własnej firmy.
Podsumowując, choć założenie samej firmy wiąże się wyłącznie z wypełnieniem i złożeniem stosownego wniosku, wymaga poświecenia czasu na kwestie związane z wyborem jej formy prawnej oraz opodatkowania, a także odpowiednich kodów PKD.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana