Zakup pokrycia dachowego a podatek VAT
Budowa domu wiąże się z wydatkami, których suma niejednokrotnie zaskakuje inwestorów. Koszty materiałów i robót są stosunkowo wysokie, dlatego często zdarza się tak, że poszukują hurtowni pokryć dachowych, w której znajdą jak najtańsze produkty czy ekipy, która wykona zlecenie w korzystnej cenie. Jedną z kwestii, na którą warto wówczas zwrócić uwagę, jest podatek VAT, który może zostać rozliczony w przypadku przedsiębiorców. Jak to wygląda w przypadku zakupu wspomnianego pokrycia dachowego?
Ile wynosi stawka VAT na pokrycie budowlane?
Inwestorzy, którzy budują dom i planują kupić blachówkę ceramiczną, gonty bitumiczne czy inne pokrycie dachowe, powinni śledzić aktualne przepisy, jeśli chodzi o kwestie podatkowe. Co do zasady, wysokość stawki VAT, jeśli chodzi o materiały budowlane, wynosi 23% od wartości zakupu. W przypadku osób prywatnych, które decydują się na budowę domu, sprawa jest prosta, ponieważ nie mogą nic zrobić z tą sytuacją. Jednak jeśli chodzi o inwestorów, to często zdarza się tak, że starają się o obniżenie stawki VAT do zaledwie 8%.
Należy jednak pamiętać, że aby było to możliwe, trzeba uprzednio spełnić określone kryteria. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że potrzebne jest zamówienie kompleksowej usługi montażu, a warunkiem przeprowadzenia takich prac jest realizacja dostawy na miejsce wykonywanych robót. Co ważne, ulga obowiązuje w przypadku zakupu różnych rodzajów pokryć, dlatego inwestorzy nie muszą się obawiać, że jeśli wybiorą najtańsze rozwiązanie, to nie będą mogli obniżyć VAT-u.
Czy każdy może skorzystać z ulgi?
Wspomniana ulga może nieco odciążyć kieszeń inwestora, który buduje dom. Właśnie dlatego przed wybraniem się do hurtowni po dachówkę betonową czy blachodachówkę warto zapoznać się z kryteriami, które trzeba spełnić, aby ją otrzymać. Jedną z ważniejszych kwestii jest wcześniej wspomniane wykonanie usługi – w tym przypadku kładzenia dachu. Jednak oprócz tego przedsiębiorca musi też spełnić kilka innych wymogów. Zaliczamy do nich:
- realizację usługi na obiekcie zaliczony do budownictwa objętego programem mieszkaniowym,
- w przypadku domu jednorodzinnego powierzchnia użytkowa nie może przekraczać 300 m2,
- w przypadku lokali mieszkalnych powierzchnia nie może przekraczać 150 m2.
Należy również pamiętać, że ulgę można uzyskać, nie tylko budując nowy dom, ale także remontując taki, który już stoi. Co więcej, w przypadku większych powierzchni niż wspomniane można się o nią starać, jednak wówczas będzie dotyczyła wyłącznie części mieszczącej się w limicie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana