Czy kurs online języka polskiego można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej?
Być może należysz do pracodawców, którzy chętnie zatrudniliby u siebie osoby z zagranicy, jednak nie wiesz, jak znaleźć kandydatów o odpowiedniej znajomości polskiego. Dobra wiadomość jest taka, że jako pracodawca możesz sfinansować swoim pracownikom kurs językowy na korzystnych dla siebie warunkach. Aby poznać szczegóły, zapraszamy do lektury!
Kiedy znajomość polskiego jest niezbędna?
Istnieją zawody i specjalizacje, których brakuje na polskim rynku pracy, takie jak m.in.: lekarze, pielęgniarki, psychoterapeuci, jak również kierowcy, kucharze czy elektrycy. Z tego względu osoby z zagranicy, zwłaszcza ze Wschodu i krajów takich jak Indie, coraz częściej przyjeżdżają do Polski szukając zatrudnienia. O ile w przypadku osób wykonujących prace fizyczne, jak kurierzy czy kierowcy, znajomość polskiego nie jest niezbędna, o tyle już w przypadku zawodów polegających na kontakcie z drugim człowiekiem jest ona wymagana. Podstawowa znajomość polskiego będzie więc konieczna w przypadku kelnerów czy opiekunek do dzieci i osób starszych oraz z wielu innych profesjach.
Lekcje polskiego a koszty prowadzenia działalności gospodarczej
Jeżeli zatrudniasz pracowników, w przypadku których umiejętność porozumiewania się w języku polskim jest niezbędna, aby Twoja firma dobrze prosperowała, możesz zaliczyć ufundowany pracownikom kurs językowy do kosztów uzyskania przychodu. Jest tak, ponieważ w świetle polskich przepisów pracodawca jest zobligowany do ułatwienia podnoszenia kwalifikacji zawodowych swoim pracownikom. W takim wypadku warto zorganizować lekcje języka polskiego online lub w siedzibie firmy. Warunkiem, aby wydatki takie uznano za koszt uzyskania przychodu, musi być rzeczywisty wpływ, jaki znajomość polskiego u danego pracownika wywiera na lepsze wypełnianie jego obowiązków służbowych, a co za tym idzie, będzie przekładało się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
Jeżeli chcemy, aby pracownik jak najbardziej skorzystał z takiego kursu, warto wybrać dobrą szkołę językową, taką jak np. szkoła języka polskiego dla obcokrajowców Makilen, gdzie oferowane są zarówno kursy grupowe, jak i indywidualne, na wszystkich poziomach zaawansowania. Dostępne są także kursy egzaminacyjne poświadczające poziom posiadanych kompetencji językowych. Jeżeli więc zatrudniasz pracowników takich, jak pracownicy służby zdrowia czy też służby cywilnej, powinni oni opanować język polski w stopniu co najmniej średniozaawansowanym ( B1 lub B2).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana