Zasady przyznawania ulgi termomodernizacyjnej
Wprowadzona przez Ministerstwo Finansów ulga termomodernizacyjna ma na celu zachęcanie właścicieli domów jednorodzinnych do rezygnacji z nieefektywnych źródeł ciepła, mających niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Dotyczy zarówno wymiany kotłów na paliwa stała, jak i innych prac związanych z poprawą termoizolacji budynków mieszkalnych. Jakie są zasady przyznawania ulgi termomodernizacyjnej? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Czym jest ulga termomodernizacyjna?
Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona na początku 2019 roku. 1 stycznia w życie weszła nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nowelizacja wprowadziła możliwość odliczenia od dochodu wydatków na termomodernizację jednorodzinnego obiektu mieszkalnego. Oznacza to, że osoba zainteresowana wymianą starego kotła na paliwa stałe lub innymi pracami zmierzającymi do walki ze smogiem i poprawy ogólnej jakości powietrza może liczyć na ulgę w corocznym zeznaniu podatkowym PIT (PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28).
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inbud z Gdyni, hurtowni izolacji technicznych i budowlanych: Wprowadzenie ulgi termomodernizacyjnej jest częścią unijnego planu mającego na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz innych toksycznych substancji powstających w wyniku spalania paliw stałych. Rezygnacja z tradycyjnych źródeł ogrzewania budynków oraz wzrost udziału energii odnawialnej przeciwdziałają tworzeniu się smogu i powstawaniu efektu cieplarnianego, co ma niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. Prowadzi to do spowolnienia niekorzystnych zmian w ekosystemie, poprawy jakości powietrza oraz ochrony naturalnych zasobów.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać każda osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Osoba ta musi jednocześnie opodatkowywać swoje dochody według skali podatkowej lub 19% stawki podatku liniowego lub opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Aby skorzystać z ulgi, prace termomodernizacyjne w obiekcie muszą zostać zakończone w okresie 3 lat. Czas ten liczony jest od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie właścicieli lub współwłaścicieli już wybudowanych jednorodzinnych obiektów mieszkalnych. Z ulgi nie można skorzystać, jeśli dom znajduje się w budowie.
Jak uzyskać ulgę termomodernizacyjną?
Ulgę uzyskuje się poprzez złożenie oświadczenia PIT za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki na termomodernizację budynku. Wydatki poniesione w 2022 roku będzie można odliczyć dopiero w zeznaniu za rok 2023. Do otrzymania ulgi konieczne jest wypełnienie formularza PIT/O (część B i pole „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”). Wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne można odliczać maksymalnie przez 6 lat. Czas ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym odnotowano pierwszy wydatek.
Wysokość ulgi na zakup kotła gazowego, pompy ciepła, kolektora słonecznego lub materiałów termoizolacyjnych, takich jak pianka czy płyty poliuretanowe do izolacji, wynosi maksymalnie 53 tysiące złotych. Wartość ta dotyczy wszystkich prac termomodernizacyjnych realizowanych przed konkretnego podatnika. Limit nie jest więc określany w stosunku do budynku, a człowieka. Liczba inwestycji termomodernizacyjnych również nie ma żadnego znaczenia. Podstawą do odliczenia zawsze jest faktura VAT za dany materiał lub usługę termomodernizacyjną. Towarów i usług nie można więc zamawiać od podmiotów niebędących podatnikami VAT.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana