Ile trzeba czekać na zwrot podatku z Niemiec?
Praca za granicą nie zwalnia z obowiązku rozliczania się z urzędem. Często zdarza się tak, że Polacy jako kierunek emigracji wybierają Niemcy. Aby to zrobić, trzeba oczywiście wypełnić odpowiednie formularze oraz złożyć zeznanie podatkowe. Podatnicy często zastanawiają się wówczas, jak długo będą musieli czekać na rozliczenie. Ile czasu się oczekuje na zwrot podatku z Niemiec? Jak to wygląda w praktyce?
Jakie terminy obowiązują podatnika pracującego w Niemczech?
Zastanawiając się nad tym, jak długo trzeba czekać na zwrot podatku z Niemiec, w pierwszej kolejności warto omówić obowiązki podatnika. Podobnie jak w Polsce dokumenty należy dostarczyć w ściśle określonym terminie. Zgodnie z zasadami rozliczenia podatku z Niemiec termin na złożenie dokumentów mija 31 lipca następnego roku względem rozliczanego. Dodatkowo w przypadku osób, które są zwolnione z obowiązku corocznego zeznania podatkowego obowiązuje jeszcze prawo do rozliczenia podatku nawet sprzed 4 lat.
Jak szybko można się spodziewać zwrotu podatku z Niemiec?
Po dostarczeniu niezbędnych dokumentów w wyznaczonym terminie pozostaje czekać na rozliczenie i zwrot. Jednak podobnie jaka w Polsce, w Niemczech również urzędy mają na to określony czas. O szczegóły zapytaliśmy specjalistę z firmy zajmującej się wsparciem w zakresie zwrotu podatków z zagranicy, który wyjaśnił:
- To, jak długo trwa rozpatrzenie zeznania podatkowego w Niemczech, jest uzależnione od kilku czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o złożoności sprawy, miejscu zamieszkania podatnika oraz czasu, w którym złożył deklarację. Jednak co do zasady jest to od 4 do 12 tygodni. Jednak w przypadku wyjątkowych sytuacji może to trwać nawet 5 miesięcy.
Warto również wiedzieć, komu tak naprawdę przysługuje zwrot. W Niemczech podatek od wynagrodzenia, czyli Lohnsteuer jest obliczany procentowo – im wyższy dochód, tym większe potrącenie. Jeżeli zatem pracodawca odprowadzi zbyt wysokie składki, pracownikowi będzie należał się zwrot, a jeśli będą za niskie, konieczna może być dopłata do podatku. Często zdarza się tak, że Polacy korzystają ze wsparcia firm zajmujących się wsparciem w zakresie rozliczania podatków z zagranicy, aby dopełniać wszelkich formalności zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana