Czy pracownik na etacie może pracować na stałe zdalnie?
Na skutek pandemii koronawirusa praca zdalna stała się dla wielu osób codziennością. Ustawa covidowa umożliwiła pracodawcom zlecanie zatrudnionym przez siebie osobom pracę zdalną w trybie polecenia na czas oznaczony. W kontekście pracy zdalnej pojawia się jednak kluczowe pytanie: czy pracownik na etacie może pracować na stałe w takiej formie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części tego artykułu.
Praca zdalna w polskim systemie prawnym
Polski system prawny tylko częściowo odpowiada na potrzeby pracodawców i zatrudnianych przez nich pracowników z zakresu trybu pracy. Właśnie dlatego w podanym kontekście pada nierzadko wiele pytań wynikających w niezrozumienia aktualnie obowiązującego prawa. Takie pytania stawiane są zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Prawo może być też niejasne dla księgowych rozliczających czas pracy. Właśnie dlatego szkolenia organizowane przez takie firmy jak przedsiębiorstwa HR Kadry i Płace w Gliwicach są dla wielu z nich dużą pomocą.
Obecny system prawny w trojaki sposób odnosi się do pracy zdalnej. Zgodnie z Kodeksem pracy praca zdalna jest przewidziana dla zawodów bazujących na telepracy (art. 675–6717). W kontekście pracy zdalnej można też mówić o nieuregulowanej, ale powszechnie praktykowanej pracy w trybie home office, inaczej home working, przy czym jest ona realizowana doraźnie i stanowi swoisty benefit dla pracownika. W podanym kontekście należy też omówić art. 3. Ustawy covidowej, który wprowadził instytucję pracy zdalnej jako prawo pracodawcy. Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zlecić im w trybie polecenia pracę zdalną, natomiast wyłącznie na czas oznaczony i w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania zachorowaniom na COVID-19.
Szersze możliwości w zakresie pracy zdalnej w kontekście nowego projektu Kodeksu pracy
Osoby zajmujące się rozliczaniem czasu pracy w Gliwicach oraz w wielu innych miejscowościach, a także sami pracownicy i pracodawcy, wielokrotnie podkreślają konieczność zmiany poszczególnych przepisów Kodeksu pracy. Na potrzeby te odpowiada opublikowany już nowy projekt ustawy mającej regulować kwestię pracy zdalnej. Projekt zakłada między innymi możliwość zawnioskowania przez pracownika o przejście na tryb pracy zdalnej, a także pokrywanie przez pracodawcę kosztów za materiały i narzędzia stosowane do pracy zdalnej przez pracownika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana