Czy przy zakupie walut trzeba okazać dokument tożsamości?
W lipcu 2018 roku weszła w życie Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z zawartymi tam regulacjami prawnymi, w przypadku niektórych transakcji walutowych zachodzi konieczność sprawdzenia tożsamości klienta przez pracownika kantoru. Chcesz dowiedzieć się, kiedy będziesz musiał okazać dowód osobisty bądź paszport osobie zatrudnionej w punkcie walut? Takie informacje znajdziesz w artykule.
Transakcje walutowe wymagające rejestracji
W świetle obowiązującego w Polsce prawa właściciele i pracownicy kantorów mają obowiązek podejmowania określanych kroków na drodze do zapobiegania przypadkom prania brudnych pieniędzy. Jedną z najważniejszych czynności, którą muszą wykonać w celu realizacji tego zadania, jest weryfikacja tożsamości osoby prywatnej bądź firmy zainteresowanej przewalutowaniem większej sumy pieniędzy. Osoby pracujące w takich placówkach jak kantor walutowy CENT z Opola, są zobligowane do sprawdzania stosownych dokumentów okazanych przez klientów, a także rejestrowania tzw. transakcji nadprogowych, których kwota opiewa na sumę co najmniej 15 tysięcy euro. Co istotne, wspomniany wymóg dotyczy nie tylko pojedynczych działań, ale także kilku powiązanych ze sobą prób wymiany mniejszej ilości pieniędzy. Obowiązek rejestracyjny nie dotyczy przypadków kupowania przez kantor walut w innej tego typu placówce w celu prowadzenia własnej działalności. Podobnie dzieje się także wówczas, gdy stronami w transakcji są dysponujący nadwyżkami towaru punkt wymiany walut oraz bank zainteresowany skupem tego typu dóbr.
Transakcje nadprogowe – niezbędne dokumenty
Osoby fizyczne zainteresowane udziałem w transakcji nadprogowej muszą wylegitymować się przed pracownikiem kantoru za pomocą dowodu osobistego albo paszportu. Do zrealizowania wymiany walut niezbędne są takie dane, jak:
imię, nazwisko oraz adres zamieszkania klienta;
seria i numer dowodu osobistego;
data urodzenia lub numer PESEL.
Wymiana walut w Opolu lub innym mieście może także pozostawać w kręgu zainteresowania przedsiębiorców. W takiej sytuacji niezbędne jest przekazanie pracownikowi kantoru informacji o nazwie firmy, adresie jej siedziby, formie organizacyjnej oraz numerze NIP. Weryfikacji tych danych służy specjalny dokument stanowiący wyciąg z KRS.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana