Czym wyróżniają się superkomputery GPGPU?
Współczesne zastosowania wymagają coraz szybszych i wydajnych komputerów. Dlatego renomowani producenci wciąć pracują nas udoskonalaniem procesów obliczeniowych. Jednym z owoców tych działań są superkomputery GPGPU. Dowiedzieć się, jakie standardy spełniają komputery GPGPU, co je wyróżnia i jakie mają zastosowanie.
Na czym polega technologia GPGPU?
Procesory GPU to edytory grafiki, które w wielu sytuacjach obciążają procesor główny. Wówczas wykonywanie innych obliczeń staje się utrudnione lub wręcz niemożliwe. Nowoczesne systemy operacyjne zezwalają programom na dostęp do GPU wraz z procesorem głównym, co zdecydowanie przyspiesza wydajność obliczeniową. Technologia GPGPU zdecydowanie zwiększa szybkość przetwarzania, przenosząc niektóre operacje z jednostki centralnej na edytor grafiki. Dzięki temu przetwarzanie grafik nie ogranicza wydajności komputera i pozwala na równoległe prowadzenie innych obliczeń.
Zastosowanie superkomputerów GPGPU
Dzięki pracy połączonych ze sobą tysięcy rdzeni obliczeniowych superkomputery GPGPU charakteryzują się wielokrotnie większą wydajnością i mocą obliczeniową niż zwykłe komputery. Umożliwiają dokonywanie równoległych obliczeń i przetwarzanie danych szybko i wydajnie. Szczególnie jest to korzystne podczas skomplikowanych obliczeń graficznych. Na uwagę zasługują superkomputery GPGPU cenionej na rynku marki Aitech Systems. Produkty tego koncernu kupić można między innymi u dostawcy sprzętu wojskowego Forcepol z Warszawy, który również oferuje podzespoły komputerowe Rugged, klawiatury wojskowe i wiele innych urządzeń dla wojska.
Zastosowanie superkomputerów
Wspomniana firma Aitech jest dostawcą wytrzymałych systemów komputerowych, między innymi komputerów magistralowych OpenVPX, CompactPCI i VMEbus, które znajdując zastosowanie w wojsku i kosmonautyce. Komputery dla kosmonautyki przeznaczone są do pracy na niskiej orbicie, a także w misjach kosmicznych typu Deep Space. Ich najważniejszymi cechami oprócz wysokiej mocy obliczeniowej i niezawodności są kompaktowe rozmiary i niska waga, a także odporność na promieniowanie kosmiczne. Jak ważne to cechy przy wyposażaniu statku kosmicznego, nie trzeba przekonywać. Superkomputery znajdują także zastosowanie w przemyśle zbrojeniowym i cywilnym. Doskonale współpracują z radarami, systemami rozpoznawania obrazu czy układami rozpoznawania ruchu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana