Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?
Osoba poszkodowana w wypadku lub kolizji ma prawo do odszkodowania z OC sprawcy. Powinna zatem zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca ma wykupioną polisę. W związku z tym kluczowe znaczenie ma spisanie danych sprawcy zdarzenia, aby wiedzieć, z którym towarzystwem ubezpieczeniowym należy się skontaktować. Zgłoszenie szkody komunikacyjnej rozpoczyna proces analizy sprawy, w trakcie którego ubezpieczyciel zapoznaje się z dokumentacją i określa wysokość odszkodowania.
Etapy dochodzenia odszkodowania z polisy OC
Zgłaszając szkodę komunikacyjną, należy liczyć się z tym, że ubezpieczyciel drobiazgowo przeanalizuje wszystkie dokumenty związane ze zdarzeniem. Warto zadbać o to, aby dokumentacja była jak najbardziej szczegółowa. Osoba poszkodowana, która ubiega się o odszkodowanie z OC, powinna przygotować dokumentację zdjęciową uszkodzonego pojazdu, a także ewentualnie innych przedmiotów, które uległy uszkodzeniu w trakcie zdarzenia.
Jako że proces analizy sprawy może trochę potrwać, najlepiej dokonać zgłoszenia jak najszybciej. Można to zrobić na wiele sposobów, np. telefonicznie, mailowo lub wypełniając specjalny formularz na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre towarzystwa są częścią systemu BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód), co oznacza przyspieszoną procedurę zgłaszania szkód – zgłoszenia można wtedy dokonać u swojego ubezpieczyciela, co nieco upraszcza cały proces. Pomocą w załatwieniu wszystkich formalności służą firmy odszkodowawcze, takie jak Bryksaexpert.
Jak ubezpieczyciel wylicza wysokość odszkodowania z OC?
Ubezpieczyciel zleca oględziny uszkodzonego auta. Rzeczoznawca samochodowy przygotowuje raport, który służy jako podstawa do obliczenia kwoty niezbędnej do naprawienia pojazdu, o ile naprawa jest opłacalna. Osoba poszkodowana może wybrać, który sposób likwidacji szkody komunikacyjnej akceptuje – może zdecydować się na wypłatę odszkodowania lub wybrać wersję bezgotówkową, czyli naprawę auta w warsztacie.
Towarzystwo ubezpieczeniowe zapoznaje się z dokumentacją zdarzenia, zarówno z dowodami dostarczonymi przez osobę poszkodowaną, jak i z raportami służb (jeśli doszło do wypadku, w którym przynajmniej jedna osoba doznała obrażeń). Zgłaszając szkodę, należy pamiętać o dołączeniu do wniosku wszystkich dowodów poniesionych kosztów, np. za holowanie pojazdu, pobyt w szpitalu itp. Jeśli doszło do dużego uszczerbku na zdrowiu, osoba poszkodowana może domagać się pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji, a także – w przypadku, gdy nie może pracować – dożywotniej renty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana