Koła zębate – przewodnik dla początkujących
Koła zębate to jeden z najbardziej elementów różnego rodzaju mechanizmów i kluczowy komponent każdej przekładni zębatej. Prostota konstrukcji i ilość możliwych zastosowań sprawia, że koła zębate powszechnie wykorzystywane są w niemalże każdej dziedzinie przemysłu – można je spotkać również w urządzeniach użytku codziennego. Sprawdź co warto wiedzieć na temat tego rodzaju części.
Jak zbudowane jest koło zębate?
Konstrukcja koła zębatego jest stosunkowo prosta. Ma ono postać dysku, w którym można wyróżnić trzy elementy. Poczynając od środka pierwsza jest piasta, która służy do mocowania koła w przekładni – na przykład na wale obrotowym. Wokół piasty roztoczony jest łącznik, który – zgodne ze swą nazwą – łączy ją z trzecim elementem, czyli tak zwany wieńcem. Wieniec odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu koła. Jest to nic innego jak krawędź wykończona ząbkami o jednakowym kształcie i wielkości. To właśnie dzięki wieńcowi możliwe jest przenoszenie napędu z jednego koła na pozostałe i tym samym praca całej przekładni.
Jak produkowane są koła zębate?
Podstawową technologią produkcji kół zębatych jest frezowanie, zaliczane do obróbki skrawaniem. Polega ono na stopniowym ściąganiu naddatku, czyli nadmiaru materiału z obrabianego elementu – w ten sposób nadawany koło zyskuje odpowiednie kształty i wymiary. W dzisiejszych czasach na masową skalę koła zębate wytwarzane są przy użyciu obrabiarek CNC. Te sterowane przy pomocy komputera urządzenia pozwalają uzyskać maksymalne tempo produkcji przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej precyzji oraz minimalizowaniu błędów – wszystko to przekłada się na mniejsze koszty, niż w przypadku obróbki konwencjonalnej. Szeroki wybór usług związanych z obróbką CNC znajdziemy w ofercie firmy CMPlast.
Z jakich materiałów wytwarzane są koła zębate?
O jakości koła zębatego świadczy nie tylko metoda produkcji, ale również to, z jakiego materiału dany element został wykonany. Tradycyjnie w produkcji kół zębatych wykorzystuje się różnego stopy stali, która odznacza się bardzo wysoką trwałością. Niemniej w ostatnich czasach coraz większe znaczenie zyskują tworzywa sztuczne, takie jak poliamidy czy polietylen, które odznaczają się nie tylko wysoką wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, ale również są bardzo lekkie i mają dobre właściwości ślizgowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana