Najpopularniejsze rodzaje wymazówek
Wykonywanie wymazów, które pozwalają określić rodzaj bakterii lub wirusów wymaga zastosowania do tego odpowiednich elementów, które zaliczane są do podstawowego wyposażenia laboratoryjnego. Jednym z nich są natomiast specjalistyczne wymazówki. Czym wobec tego są wymazówki i jakie wyróżnia się ich podstawowe rodzaje oraz do czego dokładnie są one wykorzystywane w badaniach laboratoryjnych?
Czym są wymazówki?
Wymazówki to pręciki o określonej długości, które wykonywane są obecnie przede wszystkim z tworzyw sztucznych, zakończony za pomocą odpowiednio uformowanego wacika z materiału będącego wiskozą. Wykorzystywane są one powszechnie w wielu rodzajach badań, wymagających pobrania próbki oraz jej przetransportowania w probówce. Ciekawostką na temat wymazówek jest to, że pierwsze informacje związane z ich zastosowaniem datowane są na koniec XIX wieku, kiedy to amerykański patolog wykorzystywał je do pobierania próbek pozwalających zdiagnozować błonice u jego pacjentów. Składały się one wtedy z wacika, który mocowany był do drucika.
Jakie są podstawowe rodzaje wymazówek?
Wymazówki, które można znaleźć między innymi w ofercie producenta produktów laboratoryjnych NOEX dzielą się na kilka rodzajów w zależności od przyjętych kryteriów. Ze względu na ich przeznaczenie wyróżnia się wobec tego:
wymazówki uniwersalne,
wymazówki nosowe,
wymazówki nosowo-gardłowe.
Z kolei, jeśli chodzi o ich budowę, dzielą się one na modele bez podłoży oraz z podłożami, które gwarantują odpowiednie warunki niezbędne podczas transportu pobranej próbki, wynikające z zastosowania w nich wilgotnego podłoża w rodzajach pozwalających dopasować je do przeprowadzanych badań. Dodatkowo wymazówki dzielą się również na modele sterylne i niesterylne.
W jaki sposób mogą być wykorzystywane wymazówki?
Podstawowe zastosowanie wymazówek polega na wykonywaniu za ich pomocą wymazów pozwalających pobrać próbkę, które następnie przenoszone są na pożywkę bakteryjną, umożliwiającą rozmnożenie i zidentyfikowanie mikroorganizmów. Są więc niezbędnym elementem podczas przeprowadzania procesów diagnostyki laboratoryjnej. Dodatkowo wymazówki mogą być także stosowane do pobierania płynów fizjologicznych wraz ze złuszczonym naskórkiem, który to następnie wykorzystywany jest do przeprowadzenia badań DNA.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana