W czym pomoże ci doradca podatkowy? Zobacz zakres działań
Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego, w Polsce obecny od 1997 r. Osoba na tym stanowisku musi posiadać ogromną wiedzę z różnych dziedzin, dlatego tak cenne są jej usługi. Zwłaszcza dla przedsiębiorców. Gdzie szukać doradcy podatkowego? Czym dokładnie się zajmuje? Zobacz artykuł i uzyskaj potrzebną wiedzę. Dowiedz się też, ile kosztuje taka współpraca.
Czym zajmuje się doradca podatkowy?
Doradztwo podatkowe to profesja o charakterze interdyscyplinarnym — jest połączeniem wiedzy z zakresu prawa, księgowości i finansów. Doradca podatkowy jest niezależny, podlega wyłącznie przepisom prawnym i kodeksowi etyki swojego zawodu. Może pracować dla płatników, ale także dla inkasentów. Musi ciągle uzupełniać swoją wiedzę, poprzez np. uczestnictwo w szkoleniach, konferencjach i seminariach. W czym może ci pomóc? Jego główne zadania to:
- udzielanie porad i wyjaśnień dotyczących podatków,
- wydawanie opinii,
- przygotowywanie szczegółowych analiz na zlecenie klienta,
- prowadzenie ksiąg podatkowych,
- dokonywanie przeglądów podatkowych oraz ewidencji,
- udzielanie wsparcia w obszarze podatków,
- obliczanie wysokości podatków,
- sporządzanie deklaracji podatkowych,
- reprezentowanie osób fizycznych bądź przedsiębiorstw przed organami podatkowymi i sądowymi,
- zarządzanie finansami,
- udzielanie porad, jak korzystać z funduszy unijnych.
Doradca podatkowy — czy warto skorzystać z jego usług?
Doradcy podatkowi posiadają specjalne wykształcenie i wiedzę, potrzebną do tego, by móc służyć pomocą różnym klientom w obszarze prawa podatkowego. Można powiedzieć, że pełnią w jakimś stopniu rolę księgowych. Różnią się od nich jednak tym, że dodatkowo dzielą się swoją szeroką wiedzą i doświadczeniem.
Zastanawiasz się, czy warto udać się do doradcy podatkowego? Rynek finansowy, jak również prawo podatkowe są z natury skomplikowane i zawiłe dla laika. Jeśli chcesz się dowiedzieć jednej rzeczy, okazuje się, że musisz wiedzieć, czym jest inna. Mimo więc, że specjalizujesz się w innej branży, musisz zrobić “doktorat” z finansowej.
Poza tym, wypełniając szereg ważnych dokumentów, łatwo o nieuwagę i błąd, zwłaszcza, gdy się spieszysz. Dlatego lepiej powierzyć tę sprawę fachowcom. Doradcę podatkowego doceniają duże firmy, których los zależy od przemyślanych decyzji tego pierwszego. Dzięki jego wsparciu można uniknąć kar pieniężnych i innych konsekwencji związanych z obszarem podatków.
Ile kosztuje doradca podatkowy?
Cennik doradcy podatkowego uzależniony jest od zakresu usług, jakie ci oferuje. Uwzględniając prace rachunkowe, przygotowywanie pism do urzędów skarbowych i innych instytucji, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów oraz doradztwo, współpraca będzie cię kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli potrzebujesz wsparcia tylko w jednym zakresie, zapłacisz oczywiście dużo mniej. Najlepiej jest sprawdzić wszystkie koszty na stronie internetowej doradcy podatkowego.
Lista doradców podatkowych — gdzie ją znajdziesz?
Każdy doradca podatkowy, jeśli zdał egzamin zawodowy, jest wpisany rejestr doradców podatkowych. Zanim udasz się do specjalisty z tej dziedziny, upewnij się, że posiada uprawnienia do wykonywania swojej pracy. Zrobisz to, korzystając z wyszukiwarki zamieszczonej na stronie Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Zapytaj swojego doradcę o numer na liście i odszukaj go. Pamiętaj też o tym, by sprawdzić, czy posiada on ubezpieczenie OC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana