Jak uzyskać dofinansowanie do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, która jest doskonałą alternatywą dla klasycznych szamb, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Dodatkowo koszty budowy domowej przepompowni ścieków można także obniżyć za pomocą dotacji. Jeśli więc planujesz jej wykonanie, sprawdź jak uzyskać dofinansowanie na domową przepompownię ścieków w 2022 roku.
Skąd pozyskać dotacje na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?
Informacji na temat dofinansowań na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej poszukiwać w Urzędzie Gminy właściwym dla miejsca realizacji tego typu inwestycji. To one otrzymują bowiem właśnie środki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub z funduszy unijnych do rozdysponowania na ten cel wśród mieszkańców.
Wysokość dofinansowania na montaż domowej przepompowni ścieków zależy wobec tego od danej gminy. Niekiedy wynosi ono nawet do 80% kosztów kwalifikowanych. W 2021 roku w ramach programu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie wynosiło natomiast 40% kosztów kwalifikowanych, przy czym nie więcej niż 12 000 złotych.
Jakie koszty montaży przydomowej oczyszczalni ścieków obejmują dofinansowania?
Dofinansowanie montażu przydomowej oczyszczalni ścieków może zostać uzyskane na między innymi zakup zbiornika oraz elementów systemu, które znaleźć można w ofercie firmy Inwap. Objęte są nim także wszelkiego rodzaju prace związane z przygotowaniem podłoża do montażu przydomowej przepompowni, a także koszty samego jej montażu.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie na domowe przepompownie ścieków?
Warunki przyznawania dofinansowania na montaż domowych przepompowni ścieków określane są indywidualnie przez każdy WFOŚiGW z uwzględnieniem dopasowania ich do specyfiki danego regionu. W każdym przypadku należy jednak spełnić poniższe wymagania takie jak:
stały meldunek na terenie gminy,
lokalizacja działki, na której ma odbywać się inwestycja na terenie gminy,
uzyskanie zgody wszystkich współwłaścicieli, na przeprowadzenie montażu przydomowej oczyszczalni ścieków.
Aby natomiast zamontować domowe oczyszczalnie ścieków przy wsparciu środków z dofinansowania, należy złożyć stosowny wniosek, wraz z niezbędnymi dokumentami, do których zalicza się między innymi plan budowy oczyszczalni, kosztorys inwestycji oraz kopie zgłoszenia planowanych prac, które mają zostać przeprowadzone. Same wnioski na dofinansowanie rozpatrywane są natomiast zazwyczaj w ciągu 30 dniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana