Jak właściwie rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?
Polska to kraj, w którym prawo podatkowe jest wyjątkowo skomplikowane. Zmusza to przedsiębiorców do szczegółowego zapoznania się z obowiązującymi zasadami. Zgłębienie wiedzy w tej dziedzinie znacznie ułatwi sprawę związaną z podatkami. Odprowadzasz podatek od zysków kapitałowych? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na jego temat i dowiesz się, jak się z niego poprawnie rozliczać.
Czym jest podatek od zysków kapitałowych?
Podatek od zysków kapitałowych odprowadzany jest przez osoby fizyczne, które włożyły swój kapitał we wszelkiego rodzaju inwestycje. Zaliczają się do nich:
- lokaty,
- konta oszczędnościowe,
- obligacje,
- papiery wartościowe,
- dywidendy,
- pożyczki.
Warto zaznaczyć, że podatek od zysków kapitałowych zwany również podatkiem Belki (od nazwiska ministra, który go wprowadził) odprowadza się tylko i wyłącznie od kwoty zarobionej z inwestycji, a nie od całego kapitału. Jest to podatek liniowy, czyli w jego przypadku nie obowiązują żadne progi, ulgi ani kwoty wolne od podatku. Jest on po prostu stały dla każdego, a jego oprocentowanie wynosi 19%. Więcej na temat podatków znajdziesz na stronie biura rachunkowego Kognitariat.
Jak rozliczać się z podatku od zysków kapitałowych?
Podatek od zysków kapitałowych ma ten plus, że rozliczanie się z niego nie jest skomplikowane. W przypadku depozytów bankowych, takich jak na przykład lokaty, konta oszczędnościowe i innego rodzaju rachunki, odprowadzaniem podatku w pełni zajmuje się bank. Gromadzone na Twoim koncie bankowym oszczędności są już opodatkowane.
Inaczej wygląda to jednak w przypadku osiągnięcia zysków (ewentualnie strat) z innych instrumentów finansowych. Zaliczają się do nich handel papierami wartościowymi, gra na giełdzie, sprzedaż akcji i obligacji, transakcje na rynkach walutowych i pochodne instrumenty finansowe. W tej sytuacji rozliczenia dokonujesz Ty jako podatnik poprzez deklarację PIT 38. Jak ją uzupełnić?
Jedyne co musisz zrobić to przepisać dochody z bilansu znajdującego się na formularzu PIT- 8C, który przygotuje Ci biuro maklerskie. Jeśli korzystasz z usług kilku domów maklerskich, musisz zsumować zyski i starty każdego z nich. Następnie wystarczy wymnożyć ostateczny wynik przez 19%. Ta wartość mówi, ile wyniesie Cię podatek. W razie wątpliwości zawsze możesz skorzystać z usług doradztwa podatkowego.
Pamiętaj jednak, aby w ostatecznym rozliczeniu uwzględnić zarówno zyski, jak i straty. Tak naprawdę leży to w Twoim interesie, gdyż wykazanie strat skutkuje mniejszym podatkiem od zysków kapitałowych w następnych latach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana