Nadchodzące zmiany w systemie rozliczania prosumentów. Dlaczego warto rozliczać się na aktualnych warunkach?
Zmiany w systemie rozliczania prosumentów instalacji fotowoltaicznych zakładają, że nadwyżki energii będą sprzedawane do sieci, natomiast za odbiór energii zapłacimy tyle samo, co pozostali odbiorcy prądu. To oznacza, że warto rozliczać się na obecnie obowiązujących warunkach, które są znacznie korzystniejsze. Szczególnie że system opustów będzie obowiązywał przez 15 lat – pod warunkiem, że zdążymy z instalacją fotowoltaiki przed wejściem nowej ustawy w życie.
Aktualny system opustów dla prosumentów
Aby jeszcze lepiej zrozumieć nadchodzące zmiany, warto dowiedzieć się, jak wyglądają aktualne warunki. Obecnie prosument jest jednocześnie producentem i konsumentem energii, który rozlicza się za energię elektryczną bezgotówkowo w systemie rocznym (lub krótszym w zależności od umowy z dostawcą energii). Nie płaci za przesył energii i nie ponosi dodatkowej opłaty dystrybucyjnej, również za ponownie pobraną energię. Przy instalacji o mocy do 10 kWh, za każdą 1 kWh energii oddanej do sieci może odebrać 0,8 kWh energii, a przy instalacji powyżej tej mocy (od 10 do 50 kW) – 0,7 kWh. Niewykorzystany w ramach opustu nadmiar energii przepada, jeśli jednak moc instalacji fotowoltaicznej jest odpowiednio dobrana do przewidywanego zużycia energii, obecne warunki są bardzo korzystne.
Nadchodzące zmiany w systemie rozliczania prosumentów
Zmiany w systemie rozliczania zakładają, że prosumenci będą otrzymywali pieniądze w zamian za nadwyżki wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii. Będą one trafiały na tzw. depozyt prosumencki. W przypadku poboru prądu z sieci również trzeba będzie się za niego rozliczyć gotówkowo – choć w pierwszej kolejności opłata będzie pobierana ze wspomnianego depozytu. Co ważne, wartość energii wprowadzonej do sieci będzie wyznaczana po cenach rynkowych miesięcznych – do 1 lipca 2024 roku – a po tym terminie godzinowych, natomiast cena pobrania energii z sieci będzie w takiej samej wysokości, co dla innych odbiorców – po stawkach dostawcy. Tym samym, pomimo instalacji fotowoltaicznej, za prąd zapłacimy więcej.
Ważne terminy
Jednak prosumenci, którzy złożą wniosek o przyłączenie w określonym terminie i zostaną pozytywnie zweryfikowani, będą mogli korzystać ze „starych” zasad przez kolejne 15 lat. Warto więc jak najszybciej zdecydować się na założenie instalacji fotowoltaicznej – taką usługę oferuje m.in. firma piTERN z Dąbrowy pod Poznaniem. Wniosek o przyłączenie należy złożyć do 31 marca 2022, ponieważ od 1 kwietnia tego samego roku będą to już wnioski zgłaszane w ramach nowego systemu rozliczania, czyli net-billingu. Tymczasem rozliczanie się na aktualnych warunkach jest znacznie korzystniejsze i pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Co więcej, dzięki systemowi opustów inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się w zaledwie kilka lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana