Najważniejsze terminy rozliczeń podatkowych dla polskich przedsiębiorców
Prowadząc działalność gospodarczą, trzeba terminowo regulować swoje zobowiązania podatkowe. W ramach rozliczeń podatkowych należy odprowadzać podatek dochodowy, podatki lokalne oraz podatek VAT. W obowiązujących w Polsce przepisach są precyzyjnie wyznaczone daty, w których dane podatki muszą zostać opłacone. Prowadząc działalność gospodarczą, trzeba o nich pamiętać. Brak terminowej zapłaty podatków może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. W artykule przedstawiamy najważniejsze terminy rozliczeń podatkowych dla polskich przedsiębiorców w 2022 roku.
Terminy miesięcznych rozliczeń podatkowych
Dokładne terminy podatkowe zależą od formy opodatkowania przedsiębiorcy oraz od tego, czy jest on też płatnikiem VAT.
W ramach prowadzenia działalności gospodarczej trzeba pamiętać przede wszystkim o obowiązkach w zakresie PIT. W przypadku rozliczenia na karcie podatkowej obowiązującym terminem opłaty podatku dochodowego jest 7. dzień następnego miesiąca. Inaczej sytuacja wygląda u podatników, dla których obowiązkowe jest rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub rozliczenie w ramach skali podatkowej bądź podatku liniowego. Dla tych przedsiębiorców obowiązującym terminem opłaty składki PIT jest 20. dzień następnego miesiąca.
Terminy miesięcznego i kwartalnego rozliczania podatku VAT
Przedsiębiorców, którzy są płatnikami VAT, obowiązują też terminy rozliczania tego podatku. W tym przypadku istotna jest jednak nie wybrana forma opodatkowania, a wybrana forma opłaty podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy mają dwie możliwości:
Rozliczenie podatku VAT miesięcznie (JPK_V7) – dla wszystkich przedsiębiorców obowiązującym terminem zapłaty podatku VAT jest 25. dzień miesiąca, który nastąpił po miesiącu rozliczenia.
Rozliczenie podatku VAT kwartalne (JPK_V7K) – obowiązującym terminem zapłaty podatku VAT w rozliczeniu kwartalnym jest zawsze 25. dzień miesiąca następującego po kolejnych kwartałach, czyli: 25 kwietnia, 25 lipca, 25 października i 25 stycznia.
Możliwości rozliczania kwartalnego podatku VAT nie mają jednak podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami VAT krócej niż 12 miesięcy oraz tacy, którzy w ostatnim kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów bądź świadczenia usług wymienionych w załączniku 15. do ustawy o VAT. Znajdują się w nim przede wszystkim tzw. towary wrażliwe, czyli sprzęt elektroniczny, paliwa oraz metale szlachetne.
W jaki sposób przedsiębiorcy mogą regulować zobowiązania podatkowe?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Biura audytorsko-księgowego eKFK w Warszawie:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami od stycznia 2020 roku w przypadku osób prawnych wszystkie zobowiązania podatkowe wpłacane są przez nich na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Jego numer jest stały, nawet po zmianie wybranej formy opodatkowania lub miejsca świadczenia usług i związanej z tym zmianie urzędu skarbowego.
Terminy rocznych zeznań podatkowych
Każdy przedsiębiorca musi także dotrzymywać określonego terminu złożenia rocznego zeznania podatkowego, czyli rozliczenia się z urzędem skarbowym po zakończonym roku podatkowym. Obowiązujące terminy są zależne od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania. Zgodnie z przepisami:
PIT-28 – w 2022 roku należało złożyć do 28 lutego.
PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 – zeznania o wysokości osiągniętych dochodów trzeba złożyć do 30 kwietnia 2022 roku.
PIT-11 – czyli informację o dochodach podatnika należało złożyć do 31 stycznia 2022 roku, natomiast pracownikom należało ją wydać do 28 lutego 2022 roku.
PIT-4R i PIT-8AR – należało złożyć do 31 stycznia 2022 r.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana