O co walczą z bankiem frankowicze?
Frankowicze, czyli osoby posiadające kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, od lat toczą batalie z bankami w związku z konsekwencjami umów kredytowych. Wysoki wzrost wartości franka oraz problem sprawiedliwości rozkładu ryzyka walutowego między klienta a bank były przyczyną licznych sporów sądowych. W ostatnich latach frankowicze odnoszą sukcesy przed polskimi sądami, które coraz częściej orzekają na ich korzyść.
Nieuczciwe praktyki bankowe
Jednym z zarzutów, które padają wobec banków ze strony frankowiczów, jest stosowanie nieuczciwych praktyk bankowych oraz wprowadzenie klientów w błąd. Chodzi tutaj przede wszystkim o brak właściwego i pełnego poinformowania o ryzyku walutowym wynikającym z umowy kredytu. Zgodnie z obowiązującym prawem, instytucje finansowe powinny uczciwie przedstawiać stopień ryzyka oraz warunki umowy kredytowej, jednak wiele frankowiczów twierdzi, że banki świadomie wprowadziły ich w błąd. Oprócz tego dochodzenia mają na celu uchylenie postanowień umowy jako sprzecznych z interesem klienta.
Sprawa indeksacji
Kolejnym istotnym elementem sporu pomiędzy frankowiczami a bankami jest kwestia indeksacji kredytów. W praktyce oznacza to konieczność przeliczenia raty kredytowej z waluty obcej na złote, co jest dla klientów kredytów we frankach szczególnie bolesne w sytuacji, gdy wartość tej waluty wzrasta. Niejednokrotnie indeksacja frankowicze traktują jako praktykę naruszającą zasady współżycia społecznego oraz normy prawne. Pozwani przez frankowiczów banki muszą się tłumaczyć przed sądem, czy przewidywali i informowali o zmianach kursu waluty.
Rozkład ryzyka walutowego
Ostatnim z istotnych elementów sporów sądowych pomiędzy frankowiczami a bankami jest problem rozkładu ryzyka walutowego między klienta a bank. Umowy kredytowe zawierane z bankami oparte były na walucie obcej, co wiązało się z ryzykiem jej wzrostu wartości. W świetle orzecznictwa sądowego, banki powinny były w odpowiedni sposób uczestniczyć w tym ryzyku, jednak często przerzucały je całkowicie na klienta. Frankowicze domagają się zatem zmiany warunków umów, tak aby obciążenia wynikające z ryzyka walutowego były rozłożone sprawiedliwie między obie strony umowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana