Jak uzyskać dofinansowanie do systemów solarnych?
Nowoczesne systemy solarne oparte na fotowoltaice cenione są jako ważne źródło pozyskiwania taniej i czystej energii. Produkcja darmowego prądu rozbudza wyobraźnię i sprawia, że fotowoltaika staje się coraz częściej wykorzystywana nie tylko w zastosowaniach przemysłowych i domowych, ale też w turystycznych. Dowiedz się, jak uzyskać dofinansowanie do systemów solarnych?
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest metodą pozyskiwania taniej energii elektrycznej ze słońca. Wykorzystuje promieniowanie słoneczne, którego podstawowym nośnikiem energii jest foton. Zderza się on w ogniwie fotowoltaicznym z półprzewodnikiem, z którego wytrąca pojedynczy elektron. Powstaje różnica potencjałów, a tym samym rozpoczyna się przepływ prądu stałego. Trafia on do inwertera, którego zadaniem jest dopasowanie jego parametrów do wymagań sieci elektroenergetycznej.
Panele fotowoltaiczne w zastosowaniach domowych i turystycznych
Instalacje fotowoltaiczne montuje się najczęściej na dachach budynków lub na specjalnych konstrukcjach. Zazwyczaj pracują one w systemie on-grid, czyli podłączone są do sieci energetycznej. Mamy wówczas do czynienia z energetyką prosumencką, w której właściciel instalacji fotowoltaicznej jest jednocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej. Jak wyjaśniają eksperci sklepu z akumulatorami Dostawcy Prądu z Warszawy, drugim rodzajem systemów solarnych są instalacje typu off-grid. Pozwalają one na korzystnie z energii elektrycznej bez dostępu do sieci energetycznej. Jest to szczególnie przydatne w takich miejscach jak oddalone od linii elektrycznych działki letniskowe i pola namiotowe, a także w przyczepach kempingowych, kamperach lub łodziach. W takich sytuacjach panele monokrystaliczne lub polikrystaliczne produkują prąd na bieżąco, a nadwyżki magazynują w odpowiednio do tego przeznaczonych akumulatorach głębokiego rozładowania lub akumulatorach typu DUAL.
Dofinansowanie do fotowoltaiki w roku 2022
Dofinansowanie do fotowoltaiki można zdobyć dzięki kolejnej edycji programu Mój Prąd. W pierwszej i drugiej edycji programu dopłaty do mikroinstalacji fotowoltaicznej sięgały do 5 tys., a w trzeciej do 3 tys. zł. W tegorocznej edycji programu Mój Prąd 4.0 również można starać się o uzyskanie dofinansowania na zakup paneli fotowoltaicznych do kwoty 3 tys. zł. Dotacja ta może być jednak wyższa pod warunkiem, że beneficjent zdecyduje się na zainstalowanie dodatkowego urządzenia do zarządzania energią, na przykład do magazynowania energii lub ładowania pojazdów elektrycznych. Wystarczy złożyć wniosek online i dołączyć odpowiednie dokumenty na stronie www.mojprad.gov.pl.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana